W pierwszym okresie od zdiagnozowania choroby Ty i Twoja rodzina będziecie mieli zapewne wiele pytań dotyczących Twojej choroby. Będziecie zapewne chcieli wiedzieć, jak ona wpłynie na Wasze dotychczasowe życie, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość i jak będziesz teraz funkcjonować w wielu obszarach Twojego życia. Naturalne jest, że będziesz się bać, może dopaść Cię poczucie zagubienia. Z czasem zapewne zaczniesz szukać wsparcia.

Właśnie w tym możemy pomóc.

Leki

Osobom z chorobą Addisona i niedoczynnością nadnerczy brakuje hormonów nadnerczy. Kortyzolu, Aldosteronu i DHEA w przypadku pierwotnej niedoczynności i kortyzolu i DHEA w przypadku wtórnej.

Kortyzol i aldosteron są najczęściej zastępowane tabletkami hydrokortyzonu i fludrokortyzonu (Cortineff). Lekarz ustali na podstawie badań dawkę początkową, którą zapewne przez kilka miesięcy będzie modyfikować, dostosowując ją do Twojego trybu życia, aktywności. Zazwyczaj chorzy biorą hydrokortyzon w dwóch, trzech a nawet czterech dawkach. Natomiast cortineff najczęściej bierze się raz dziennie, choć jego dawkowanie ustalisz indywidualnie z lekarze. Są chorzy, którzy biorą go w dwóch dawkach lub nawet tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. Innym lekiem jest prednizon (encorton) lub prednizolon (encortolon) oraz deksametazon – również zastępują kortyzol. Nie jest jednak lekiem dla dzieci ze względu na możliwość hamowania wzrostu. Bierze się go zazwyczaj w dwóch dawkach.

Pamiętaj!

Noś informację w portfelu o schorzeniu, najlepiej zaopatrz się w bransoletkę medyczną. Musisz zawsze mieć leki przy sobie i dbaj, by w domu był odpowiedni zapas, by nigdy Ci nie zabrakło.

Jeżeli zachorujesz, będziesz musiał zwiększyć dawkę leków na dwa-trzy dni. Naucz się tych zasad, bo one zapewnią Ci bezpieczeństwo.

W przypadku wymiotów, biegunki, które uniemożliwią przyjmowanie leku doustnie, będziesz musiał przyjąć hydrokortyzon dożylnie lub domięśniowo.

Gdy poczujesz się słabo, nie ignoruj tego i podejmij natychmiastowe działanie, biorąc dodatkowe leki. Gdy nie odczujesz poprawy, natychmiast udaj się na SOR.

Niestety Addison jest rzadkim schorzenie i wiele zależy od Twojej wiedzy medycznej. Może się zdarzyć, że załoga karetki, a nawet lekarze nie będą mieli doświadczenia w postępowaniu w sytuacji takiej jak Twoja.

Jeżeli zdarzy Ci się kryzys nadnerczy i równocześnie problem z opieką medyczną nalegaj na 100 mg hydrokortyzonu podanego dożylnie co 6-8 godzin oraz sprawdzenie poziomu sodu i potasu. W przypadku niskiego sodu otrzymasz stosowną kroplówkę.

Gdy będziesz dbać o siebie, przyjmować leki, słuchać własnego organizmu, współpracować z lekarzem, masz szansę żyć długo i aktywnie.

Bądź dobry dla siebie! Poszukaj wsparcia psychologicznego! Unikaj stresu! Naucz się informować bliskich o swoim stanie, im też jest trudno!

Zostań członkiem naszej grupy wsparcia na Facebooku – Stowarzyszanie na rzecz osób z chorobą Addisona i niedoczynnością nadnerczy – kliknij tu.