Wspierają nas

Patroni honorowi

dr hab. n. med. Urszula Ambroziak

Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jest specjalistą chorób wewnętrznych i endokrynologii. W 2004 roku obroniła doktorat „Porównanie dwóch metod leczenia zachowawczego nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa”. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Prace składające się na habilitację dotyczyły poprawy diagnostyki chorób nadnerczy i gonad.

Zainteresowania naukowe to choroby tarczycy, choroby nadnerczy, w tym guzy nadnerczy, rak kory nadnerczy, wrodzony przerost nadnerczy, niedoczynność kory nadnerczy.

Współpracuje z ośrodkami europejskimi i amerykańskimi w ramach grupy ENSAT. Pracuje w Klinice Promed w Warszawie oraz w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologiina Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie też pełni funkcję kierownika.
Pacjenci chwalą dr Urszulę Ambroziak za kompetencje, skrupulatność i profesjonalne podejście.

prof. dr hab. n. med. Artur Bossowski

Kierownik Klinik Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Członek Polskiej Akademii Nauk sekcji Rozwoju Człowieka (dwóch kadencji 2015-2024, w nowej kadencji wybrany do prezydium sekcji).
Członek zarządu głównego PTEiDD (koordynator badań międzynarodowych 2009-2017).
Członek Zespołu Koordynacyjnego przy IPCZD w Warszawie do spraw terapii hormonem wzrostu i IgF-1 od 2009 roku.
Członkostwo w towarzystwach:

  • ESPE (od 2003 roku),
  • ISPAD (od 2013 roku),
  • ETA (od 2008 roku);
  • ESC (od 2008 roku),
  • ESE (w latach 2013-2017),
  • Polskie Towarzystwo Pediatrii od 2000 roku,
  • Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i
  • Diabetologii Dziecięcej od 2001 roku,
  • Polskiego Towarzystwa Immunologii 2010-2015,
  • Polskie Towarzystwo Diabetologii (2010-2015).

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, endokrynolog

Dr n. med. Marek Derkacz, MBA - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, endokrynolog. Ukończył również dwuletnie szkolenie z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej.

Doktor Derkacz jest specjalistą w dziedzinie ekonomiki i ochrony zdrowia oraz aktywnym dziennikarzem medycznym. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Lublinie, posiada ukończone dwuletnie studia menedżerskie Master of Business Administration – posiada dyplom MBA University of Illinois (USA), ukończył również liczne studia podyplomowe, w tym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego – w dziedzinie Prawa medycznego, socjologii i etyki w medycynie oraz Zarządzanie Zakładami Opieki Zdrowotnej i Administrację Zdrowiem Publicznym na Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Za pracę na rzecz Lubelskiej Ochrony Zdrowia – przy przekształcaniu szpitali – zasiadał w zespole doradzającym Marszałkowi Województwa - wyróżniony został dyplomem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz otrzymał dyplom Zasłużonego dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie za pracę na rzecz szpitala i wkład w jego rozwój. Wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wieloletni opiekun Studenckich Kół Naukowych działających przy Klinice Endokrynologii SPSK Nr 4 oraz Zakładzie Medycyny Rodzinnej SPSK Nr 1 w Lublinie. Zasiadał przez kilka lat we władzach Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Był także wykładowcą na Lubleskim Uniwersytecie III Wieku.

Dr Derkacz jest aktywnym autorem prac naukowych i artykułów nie tylko z zakresu medycyny, ale także z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia i ekonomiki służby zdrowia. Medyczne artykuły jego autorstwa są szeroko cytowane w prestiżowych czasopismach medycznych na całym świecie. Jego dorobek naukowy to niemal 200 publikacji i doniesień zjazdowych. Wśród najbardziej prestiżowych czasopism, które cytowały jego prace, znajdują się:

  • Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (USA)
  • Diabetes Care (USA)
  • Lancet Diabetes & Endocrinology (Wielka Brytania)
  • European Journal of Internal Medicine (Holandia)
  • American Journal of Medicine (USA)
  • Clinical Endocrinology (Wielka Brytania)
  • Journal of Endocrinology and Metabolism (Kanada)
  • Journal of Diabetes Science and Technology (USA)
  • Archives of Internal Medicine (USA)
  • Metabolism: Clinical and Experimental (Holandia)

Jego kariera zawodowa obejmuje zarówno praktykę kliniczną, jak i aktywność dziennikarską oraz akademicką. Jako dziennikarz medyczny współpracował m.in. z czasopismami, takimi jak Gazeta Lekarska, był także stałym współpracownikiem miesięcznika Służba Zdrowia oraz jest stałym współpracownikiem Miesięcznika Lubelskiej Izby Lekarskiej Medicus oraz ogólnopolskiego portalu Medexpress, na którym prowadzi blog: https://www.medexpress.pl/author/dr-n-med-marek-derkacz

dr n. med. Aleksandra Furtak

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Endokrynolog i diabetolog dziecięcy, pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

prof. UJ, dr. hab. n. med Aleksandra Gilis-Januszewska

Oddział Kliniczny Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie / School of Medicine Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. UJ, dr. hab. n. med Aleksandra Gilis-Januszewska jest specjalistą chorób wewnętrznych i endokrynologii. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tam też ukończyła studia doktoranckie, następnie uzyskała tytuł doktora habilitowanego i profesora uczelni.

Pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na Oddziale Klinicznym Endokrynologii. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii oraz z zakresu dietetyki. Prowadzi również i koordynuje zajęcia z endokrynologii w School of Medicine Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest aktywnym członkiem licznych towarzystw naukowych w tym min Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ESE), Pituitary Society, ENEA, EASD, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Jest również członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Zespołu Policystycznych Jajników oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii województwa małopolskiego.

dr hab. n. med. Dominika Januś

Adiunkt w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Specjalista pediatrii, specjalista endokrynologii, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej, posiada certyfikat PTU.

Adiunkt w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Zainteresowania naukowe to choroby tarczycy oraz choroby nadnerczy, w tym wrodzony przerost nadnerczy, niedoczynność kory nadnerczy oraz zmiany ogniskowe nadnerczy u dzieci.

Autor i współautor publikacji naukowych dotyczących chorób tarczycy i nadnerczy. Współpracuje z ośrodkami europejskimi, amerykańskimi i australijskimi w ramach grupy IDSD, ICAH, a także w ramach grupy ENSAT kids.

prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi (AM) (1978 r.). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1981 r., doktora habilitowanego – w roku 1986, a tytuł profesora nauk medycznych - w 1992 roku. W 2013 r. otrzymał tytuł Doctor Honoris Causa – St. Elizabeth University of Health and Social Sciences w Bratysławie. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (I° - 1981, II° - 1984), endokrynologii (II° - 1986), zdrowia publicznego (2004), medycyny nuklearnej (2005) i endokrynologii i diabetologii dziecięcej (2016). Pracę zawodową rozpoczął w 1978 r. w Instytucie Endokrynologii (IE) AM w Łodzi. Od 1997 r. pracuje na stanowisku profesora (obecnie w Katedrze Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UM), którą kierował w latach 2005-2023). W latach 1994-2003 był kierownikiem Zakładu Tyreologii IE AM w Łodzi, a następnie kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych UM w Łodzi (do 2023 roku). Był Dyrektorem Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ (1997-2000). W latach 2002-2008 pełnił funkcję pierwszego Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. A. Lewiński jest autorem i współautorem 510 prac oryginalnych, 356 poglądowych, 45 kazuistycznych, 171 monografii lub rozdziałów w podręcznikach i skryptach (indeks Hirscha Web of Science Core Collection 37, All-Data Bases 41). Był promotorem 32 prac doktorskich oraz opiekunem 20 przewodów habilitacyjnych, 6 z jego podopiecznych uzyskało tytuł profesora. Otrzymał 21 razy nagrodę Rektora AM/UM w Łodzi, a 18 razy indywidualne lub zespołowe nagrody Ministra Zdrowia, głównie za działalność naukową, a w 2013 – nagrodę Ministra Zdrowia za całokształt pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Jest laureatem nagrody im. Prof. Andrzeja Steciwko za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych.

Prof. A. Lewiński jest konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii (1998-2002, od 2009 – nadal). Był członkiem Zarządu Głównego Europejskiej Federacji Towarzystw Endokrynologicznych (1994-2001) oraz Wiceprzewodniczącym Rady Konsultacyjnej AOTM (2008-2012). Jest Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W latach 1993-1999 był Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE). Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego (PTT) (pełnił funkcję Prezesa PTT w latach 2007-2017) oraz założycielem i Prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej (PTEO) (od 2017 r.). Otrzymał członkostwo honorowe Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (2013), PTE (2017) oraz PTT (2019). Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w latach 2011-2020 i redaktorem naczelnym czasopisma Thyroid Research, BMC Ltd. (Londyn) (2008-2020). Prof. Lewiński był współkoordynatorem Narodowego Programu Eliminacji Niedoboru Jodu (1999-2003). Jest głównym autorem założeń programu lekowego B.111, pt. Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u osób dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu promocji wzrastania. Od 2020 roku jest Przewodniczącym Zespołu Koordynacyjnego ww. programu (B.111). Jest również współautorem ścieżek diagnostycznych z zakresu endokrynologii, wykorzystanych później przy konstruowaniu systemu opieki koordynowanej. Ponadto, wraz ze współpracownikami ze swojej Kliniki, jest współautorem założeń pakietu specjalistycznego 1 (PS 1), dotyczącego diagnostyki tarczycy, wprowadzonego na poziomie AOS. Jako konsultant krajowy przeprowadził ponad 40 sesji egzaminacyjnych w specjalizacji „endokrynologia”. Jest autorem wielu publikacji dotyczących leczenia endokrynopatii na poziomie POZ, a obecnie jest zaangażowany w program Ministerstwa Zdrowia dotyczący Odwróconej Piramidy Świadczeń w chorobach układu dokrewnego.

prof. dr hab. n. med. Marek Niedziela

Instytut Pediatrii Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kierownik Kliniki Endokrynologii i Reumatologii Dziecięcej (Instytut Pediatrii Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu).

Od wielu lat ośrodek, z którym związany jest Profesor, współpracuje i publikuje prace dotyczące różnych genetycznych postaci niedoczynności nadnerczy w ramach I-DSD Registry, w szczególności I-CAH Registry, którego ośrodkiem koordynującym jest Prof. Ahmed z University of Glasgow. Szereg prac oryginalnych dotyczących wrodzonej hipoplazji nadnerczy, a także wrodzonego przerostu nadnerczy opublikowano w renomowanych czasopismach zagranicznych.

Profesor jest aktualnie członkiem ESPE Rare Disease Advisory Committee, członkiem ESE Rare Disease Committee i członkiem (z ramienia ESPE) Advisory Board w europejskiej sieci ośrodków referencyjnych chorób rzadkich - Endo-ERN.

Z inicjatywy Profesora Klinika, którą kieruje jest pierwszą i jako jedną z dwóch polskich klinik endokrynologii dziecięcej, która została zakwalifikowana do tejże sieci Endo-ERN.

W latach 2017-2023 członek ESPE Science Committee, a wcześniej 2011-2017 członek ESPE Clinical Fellowship Committee.

Te aktywności i wiele innych, w różnych dziedzinach endokrynologii dziecięcej, służą w głównej mierze chorobom rzadkim, w tym nadnerczy.

prof. dr hab. n. med. Beata Pyrżak

Kierownik Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jest konsultantem endokrynologii dziecięcej w Szpitalu Pediatrycznym WUM.
Należy do grupy ekspertów Zespołu Koordynacyjnego ds. Stosowania Hormonu Wzrostu w ramach programu terapeutycznego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.
Należy do grupy ekspertów ds. akredytacji ośrodków z zakresu pediatrii województwa mazowieckiego.
Była wielokrotnie nagradzana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Zarząd Główny PTEiDD za prace badawcze.
Jest członkiem towarzystw międzynarodowych ESPE i ESE.

prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała

Kierownik Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista endokrynolog, kierownik Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kanclerz Kolegium Nauk Medycznych, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii.

Zainteresowania naukowe prof. Marka Ruchały to przede wszystkim diagnostyka obrazowa i genetyczna chorób endokrynologicznych. To autor ponad 500 prac naukowych, ceniony na arenie międzynarodowej.

dr hab. n. med. Renata Stawerska

Kierownik Kliniki Endokrynologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Kierownik Kliniki Endokrynologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zastępca Kierownika Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Jest specjalistą z zakresu pediatrii, endokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od 2015 roku jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej dla województwa łódzkiego.

Zainteresowania naukowe to choroby podwzgórza i przysadki, zaburzenia wzrastania i dojrzewania płciowego oraz choroby autoimmunizacyjne powodujące niedoczynność gruczołów wydzielania wewnętrznego (m.in. tarczycy, nadnerczy i gonad).