Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez choroby narządów wydzielania wewnętrznego o różnej etiologii, wywołane nadmiernym wydzielaniem lub niedoborem hormonów w zależności od stopnia wyrównania lub obecności powikłań narządowych, pomimo optymalnego leczenia.

Zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, „naruszenie sprawności organizmu uważa się za: trwałe (stałe), jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy oraz okresowe, jeżeli według wiedzy medycznej może nastąpić poprawa stanu zdrowia”.

Pytanie jakie należy postawić to czy w przypadku pierwotnej lub wtórnej niedoczynności kory nadnerczy jest podstawa do uzyskania stopnia niepełnosprawności? Czy wpływa to na zakres twoich ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu?
Mówiąc najprościej, poprzez obniżenie poziomu kortyzolu może pojawić się m.in. chroniczne zmęczenie, osłabienie mięśni, oraz niskie ciśnienie krwi. Branie nawet substytucyjnie glikokortykosteroidów sprawia, że odporność organizmu może zostać zmniejszona i nawet opryszczka ust może stanowić dla chorego wyzwanie. Spełnia to przesłankę naruszenia sprawności organizmu.

Kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

  • Dzieci do 16 r.ż. – orzeczenie jest wydawane bez orzekania stopnia
  • Osoby powyżej 16 r.ż. – orzeczenie, w którym ustalony jest stopień niepełnosprawności

  oraz

  • mające naruszoną sprawność organizmu;
  • niezdolne do pracy zarobkowej lub wymagające przystosowania stanowiska pracy ze względu na swoje ograniczenia;
  • wymagające opieki lub pomocy innych;
  • mające problemy z czynnościami dnia codziennego, potrzebujące dodatkowego wyposażenia np. implantu ślimakowego, protezy, pompy insulinowej

Kto może złożyć dokumenty?

  • osoba niepełnosprawna – jeśli ma więcej niż 18 lat,
  • rodzic, opiekun prawny albo kurator – jeśli osoba niepełnosprawna ma mniej niż 18 lat albo jest ubezwłasnowolniona,
  • kierownik ośrodka pomocy społecznej – jeśli zgodzi się na to osoba niepełnosprawna, jej rodzic, opiekun prawny albo kurator.

Procedura

  1. Pobierz i wydrukuj wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz druk zaświadczenia lekarskiego lub odbierz je w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności:

    wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dorośli)
    wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dzieci)
    zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (dorośli)
    zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (dzieci)

  2. Udaj się na wizytę do lekarza, u którego się leczysz i poproś, aby uzupełnił zaświadczenie o Twoim stanie zdrowia. Zaświadczenie lekarskie jest ważne 30 dni kalendarzowych – w tym czasie należy złożyć w MOPS wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (punkt 4)
  3. Wypełnij wniosek z punktu 1
  4. Zbierz komplet dokumentów (oryginał wniosku, oryginał zaświadczenia lekarskiego, uwierzytelnione kopie dokumentacji medycznej, inne zaświadczenia) i złóż w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca zamieszkania
  5. Udaj się na posiedzenie w wyznaczonym listownie terminie
  6. Wniosek o wydanie orzeczenia powinien być rozpatrzony nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia jego złożenia
  7. Po uprawomocnieniu orzeczenia możesz złożyć wniosek o wydanie legitymacji osoby z niepełnosprawnością

Odwołanie

Co zrobić jeżeli otrzymujemy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu niższym niż się spodziewaliśmy, bez wskazań do dodatkowych świadczeń lub decyzję odmowną? Przysługuje Nam prawo do odwołania się.

Postępowanie jest dwuinstancyjne. Co to znaczy? Pismo składa się do wyższej instancji za pośrednictwem niższej.

Odwołanie składamy za pośrednictwem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – w zależności od tego, który z nich wydał orzeczenie.

W przypadku decyzji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – pismo adresujemy do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności ale za pośrednictwem zespołu powiatowego.

Jeżeli w dalszym ciągu decyzja będzie bez zmian to kolejne odwołanie kierujemy za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z przepisami prawa, odwołanie zawiera następujące elementy:

  • dane wnioskodawcy i adres
  • oznaczenie instytucji, do której jest skierowane oraz dane urzędu, za pośrednictwem którego je składamy
  • oznaczenie rodzaju pisma
  • sygnaturę i datę zaskarżonej decyzji
  • treść odwołania: uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz dowody na ich poparcie
  • podpis wnioskodawcy lub przedstawiciela ustawowego
  • załączniki

Przykładowy wzór odwołania: wzór odwołania do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U z 2018 r. poz. 511 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst jednolity — Dz.U. z 2018 r. poz. 2027)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. nr 250, poz. 1875)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity — Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)